sobota, 5 stycznia 2013

Alia Baha an-Din Touqan i Soraya

Dziś o dwóch zapomnianych kobietach 

 

Alia Baha an-Din Touqan urodziła się 25 grudnia 1898 roku, zmarła 9 lutego 1977. Była królową małżonką, a zarazem trzecią żoną króla Jordanii Husajna.Alia była córką Toukan Bahauddin, ambasadora Jordanii w Wielkiej Brytanii, urodziła się w Kairze. Pochodziła z rodziny arystokratycznej więc sporo dzieciństwa spędziła w pniach dyplomatycznych, podróżując po świecie z rodzicami, jako córka ambasadora mieszkała w Egipcie, Turcji, Londynie, Ameryce i Rzymie.Studia ukończyła w Rzymie na uniwersytecie Loyola Univeristy, na wydziale nauk politycznych, psychologii społecznej. W 1971 roku przeniosła się do Jordanii, gdzie pracowała dla Royal Jordanian Airline. Król Hussein kazał jej zorganizować przygotowania pierwszych narciarskich mistrzostw międzynarodowych, które miały miejsce w Akabie we wrześniu 1972 roku. W związku z tym, zaczął się związek z królem, który skończył się ślubem podczas prywatnej ceremonii 24 grudnia 1972 po którym Alia została zatytułowany Queen Alia Al Hussein of Jordan.


Ze związku urodziło się dwoje dzieci: Księżniczka Haya, urodzona 03 maja 1974 i książę Ali, urodzony 23 grudnia 1975. Para królewska przyjęła również Abir, młodą Palestyńską dziewczynkę w wieku 5 lat, której matka zginęła w katastrofie lotniczej w pobliżu obozu dla uchodźców niedaleko lotniska w Ammanie.

Alia i jej dzieci

Królowa Alia zginęła w katastrofie swojego helikoptera, 09 lutego 1977 , w pobliżu stolicy Jordanii. Amman International Airport został następnie przemianowany na międzynarodowe lotnisko Królowej Alii.

Alia Jordanii

Relaks ....

 Princesse Soraya Esfandiary Bakhtiari
Soraya Esfandiari Bahtiari 9 The sad-eyes princess), urodziła się 22 czerwca 1932 roku w Isfanie. Zmarla 25 października 2001 roku w Paryżu
Druga żona Mohammad Reza Pahlawi, ostatniego szacha z Iranu.
  
Choć tytułem władcy Iranu był Shahanshah ("Król Królów", co jest równoznaczne z rangą cesarza ), to nie było tak aż do roku 1967, w którym Mohammad stworzył dla kobiet równoważny tytuł Shahbanou , który służy do wyznaczenia żony szacha . Do tego czasu, żony Szachów oraz Soraya, nosiły tytuł " Malakeh "(Queen).
Urodzona w 1932 w Isfahanie (wieś Farsan ) Soraya była najstarszą i jedyną córką Khalil Esfandiary (1901/83), znanego z potężnego plemienia Bakhtiari (irański ambasador RFN w 1950) oraz Evy Karl (1906/94)Niemki urodzonej w Rosji . Soraya ma młodszego brata, Bijan (1937-2001).


Szkołę średnią założoną przez angielskich misjonarzy ukończyła w Iranie, Soraya jest następnie wysyłana do Szwajcarii, aby kontynuować studia. W wieku lat 18, jest młodą nowoczesną kobietą wielkiej urody. Zgadza się na przedstawione szachowi Iranu, Mohammadowi Reza Pahlawiemu, niedawno rozwiedzionemu. To jest piorun. Bardzo zakochania, para bierze ślub na 12 lutego 1951 .

Małżeństwo (ciąg dalszy)


Niestety życie nie okazało się bajką. Panowanie jest niespokojnw i Soraya musi stawić czoła wielu intrygą sądu. Po kilku latach małżeństwa, brak potomka staje się głównym powodem. 

Żonaty 12 lutego 1951

Wszystkie rozwiązania są rozpatrywane. W problem w końcu angażuje się rada starszych, która oferuje szachowi wziąć drugą żonę, co czyni prawo islamskiego.Ale Soraya nie zgadza się ten pomysł. Para rozwodzi się w 1958 ze względu na stan.

 

Soraya próbuje zatopić smutek w Europie, gdzie próbuje kariery aktorskiej i zostaje ikoną jet-set. Zmarła w swoim mieszkaniu w Paryżu w dniu 25 października 2001 .Jego młodszy brat przyjechał do Paryża na pogrzeb swojej siostry zmarł nagle w swoim pokoju hotelowym, tuż przed pogrzebem.

 
Wandering ...

Francis Meilland stworzył różę na jego cześć, zwany Empress Soraya

 

***

Postanowiłam dodać w pasku stron, moje stare artykuły :)

2 komentarze: