wtorek, 29 stycznia 2013

Dobiegają końca szczególne rządy - królowa Beatrix.


Przez 33 lata jako głowa państwa Beatrycze zasłużyła na tytuł "Królowej Idealnej". Dynastia Orańska, której jest głową, stoi mocno w swych posadach dzięki działaniom jakie podjęła po 1980 r., gdy została wyniesiona na tron.

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.


Wszyscy wiedzieliśmy, że do tego kiedyś dojdzie, ale gdy już nadeszło okazuje się być wielką niespodzianką...


Beatrix z rodu Oranje-Nassau urodziła się 31 stycznia 1938 r. w Baarn jako pierwsze dziecko panującej wówczas królowej Holandii - Juliany.

Na uroczystym chrzcie otrzymała imiona Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau.
Jej rodzicami chrzestnymi byli: król Belgów Leopold III Koburg , książę Mecklenburgii Adolf Franciszek (1873-1969), wnuczka królowej Wiktorii Alicja, księżniczka Albany (1883-1981) oraz Allene de Kotzebue.

Beatrix jest najstarszą z czterech córek Juliany, królowej Holandii i Bernharda, księcia Holandii i Lippe-Biesterfeld. Z chwilą narodzin jako pierworodna niejako automatycznie stała się następczynią tronu.

W czasie II wojny światowej udała się wraz z rodziną królewską na emigrację do Wielkiej Brytanii,a następnie do Kanady. Powróciła do Holandii w 1945. Studiowała w Lejdzie socjologię, prawo i historię, uzyskała tytuł doktora praw (1961). Od ukończenia 18. roku życia występowała oficjalnie jako następczyni tronu i członkini Rady Stanu.

W 1965 Beatrix jeszcze jako księżniczka zaręczyła się z niemieckim dyplomatą, pracującym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - arystokratą Clausem von Amsbergiem.
Claus i księżniczka Beatrix poznali się latem 1964 na przyjęciu z okazji ślubu księżniczki Tatiany Wittgenstein z księciem Moritzem Heskim. Znajomość następczyni tronu Holandii z niemieckim dyplomatą wywołało oburzenie w Holandii. Zaręczyny ogłoszono 28 czerwca 1965. W listopadzie parlament holenderski wyraził zgodę na to małżeństwo. 8 grudnia 1965 Claus otrzymał obywatelstwo holenderskie.

10 marca 1966 odbyła się ceremonia ślubna, w czasie której miały miejsce ogromne protesty w Amsterdamie. Książę Claus służył niegdyś w Hitlerjugend i Wehrmachcie, przez co kojarzono go z hitlerowcami pomimo, że został całkowicie oczyszczony przez sąd w kwestii przynależności do organizacji nazistowskich. Do powozu ślubnego wrzucono bombę dymną, co spowodowało swoistą bitwę z policją. W tym dniu Claus otrzymał tytuł księcia Niderlandów i Jonkheera van Amsberg.

Było to pierwsze w historii wszystkich monarchii małżeństwo następczyni tronu z osobą krwi niekrólewskiej, a więc nierówną rodem. Z biegiem czasu książę Claus poprzez swój osobisty wdzięk, ogromną cierpliwość i dowcip pokonał holenderską wrogość i wygrał miłość swego adoptowanego kraju. Mało tego został zaakceptowany przez Holendrów i stał się jednym z najpopularniejszych członków rodziny królewskiej. Poświęcił się służbie dla narodu, wykorzystując swoje doświadczenia jako dyplomata. W kręgu jego zainteresowań były sprawy Trzeciego Świata.

Beatrycze i Claus są rodzicami trzech synów: 

  • *Willema-Alexandra (ur. 1967) - książę Oranii, następca tronu, 
  • *Johana-Friso (ur. 1968) - w dniu 24 kwietnia 2004 książę stracił prawo do tronu 
  • Holandii, ponieważ nie otrzymał zgody parlamentu na ślub z Mabel Wisse Smit 
  • *Constantijna (ur. 1969). 

31 stycznia 1980 roku za pośrednictwem telewizji królowa Juliana ogłosiła swą decyzję o abdykacji: " Nie byłoby rozsądne z mojej strony dalsze sprawowanie mej funkcji, gdyż wcześniej czy później siły człowieka zaczynają się wyczerpywać i nie mogę wykonywać swojej pracy tak jak dawniej".Podobnie jak matka, Wilhelmina, Juliana rezygnuje z tytułu królowej matki, by powrócić do dawnego tytułu księżniczki Holandii.

Wybiera dzień swoich siedemdziesiątych pierwszych urodzin i święto narodowe, by podpisać akt abdykacji i wygłosić z królewskiego balkonu swe ostatnie przemówienie: "Zrezygnowałam właśnie z tronu. Przedstawiam wam Beatrix, waszą nową królową. Jestem szczęśliwa, że mogę przekazać jej władzę, gdyż wiem, że znajdzie się w dobrych rękach".

Uroczysta koronacja Beatrycze odbyła się 30 kwietnia 1980 roku w obecności rodziny, parlamentu i rządu na specjalnej sesji plenarnej obu izb Stanów Generalnych w nowym kościele w Amsterdamie. Początki Beatrix na tronie były trudne, bo nowa królowa musiała się zmierzyć z postacią swojej matki Juliany, która w sercach Holendrów zapisała się jako wrażliwa i niezwykle kochająca ludzi osoba. Beatrix dla odmiany była "bardziej zdystansowana", ale dzięki temu "bardziej dbała o dwór", który "przez lata uniknął skandali, jakich w europejskich rodzinach królewskich było bez liku". Od momentu wstąpienia na tron otacza się profesjonalistami którzy dbają o wizerunek rodziny królewskiej. Każda wypowiedź musi zostać autoryzowana, a wystąpienie publiczne wcześniej uzgodnione.

Jej rola w polityce jest mocno ograniczona do funkcji reprezentacyjnych. Jako głowa państwa stoi na czele rządu, co poniedziałek spotyka się z premierem aby omówić najważniejsze sprawy. Konstytucja Holandii narzuca na monarchę obowiązek wyrażania jedynie poglądów politycznych rządu jako całości nie zaś swoich prywatnych. Czasem jednak zdarza się, że opinia publiczna dowiaduje się o interwencji Królowej w sprawy państwa. Królowa osobiście zabiegała o otwarcie ambasady w Jordanii ponieważ utrzymywała osobiste kontakty z królem Husajnem.

6 października 2002 po długiej chorobie w szpitalu uniwersyteckim w Amsterdamie zmarł mąż królowej Beatrix Jego Królewska Wysokość Claus. Niestety książę miał wiele kłopotów ze zdrowiem. Cierpiał na raka i chorobę Parkinsona. Został pochowany w krypcie królewskiej w Nieuwe Kerk w Delft.

W 2005 roku królowa obchodziła srebrny jubileusz wstąpienia na tron. Z tej okazji 8 lutego Uniwersytet w Lejdzie przyznał Królowej Honorowy Doktorat. Natomiast od 23 marca do 30 kwietnia odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. W ich trakcie Królowa udzieliła wywiadu, odbył się również koncert.
Ostatnimi czasy Królowa Holandii ciągle osiąga szczyty popularności. Jednym z powodów zapewne było słynne wystąpienie królowej po nieudanym zamachu na jej życie 30 kwietnia 2009 roku, podczas którego zmarło 5 przypadkowych osób.

Kierowca czarnego suzuki swift próbował uderzyć w otwarty autobus wiozący do pałacu Het Loo rodzinę królewską, w tym królową Beatrix oraz następcę tronu Willema Alexandra i jego żonę księżnę Maximę. Rozpędzony samochód staranował bariery i tłum ludzi w pomarańczowych koszulkach i czapkach. Uderzył w obelisk znajdujący się kilka metrów od królewskiego autobusu. Wszystko na oczach tysięcy osób witających Beatrix i milionów telewidzów.

Po tym incydencie uroczystości odwołano, a flagi w Apeldoorn spuszczono do połowy masztu. Ostatni zamach na holenderska rodzinę królewską miał miejsce w 1584 roku, kiedy to katolicki fanatyk zabił księcia Wilhelma I . Kilka godzin po tym zdarzeniu, królowa wyraziła swoje współczucie dla rodzin ofiar tego zdarzenia. Przemówienie nie było długie, ale było pełne emocji "normalnej kobiety", która była świadkiem tego zdarzenia. Nic innego nie podnosi popularności tak monarchom jak i politykom jak "mówienie ludzkim głosem". Emocje faktycznie były prawdziwe, trudno było doszukać się tam aktorstwa, w przeciwieństwie do "dramatycznych" przemówień wielu polityków.

Nie zawsze tak było, Beatrix znana była dotąd raczej z powściągliwości jeżeli chodzi o relacje z poddanymi, w przeciwieństwie do swojej matki, która wręcz słynęła z ciepła i dobrego kontaktu ze zwykłymi śmiertelnikami. Może chłód Beatrix zrodził się 40 lat temu podczas ślubu królowej i jej wybranka Clausa? Doszło wtedy do incydentów, podczas których miedzy innymi rzucano świece dymne w kierunku karety, którą podróżowała para młodych. Fakt ten musiał zaważyć na relacjach przyszłej królowej z poddanymi, ale teraz to wszystko poszło w niepamięć, a królowa cieszy się dużym autorytetem wśród polityków i większości Holendrów.


Portret Jej Królewskiej Mości zdobi wszystkie urzędy państwowe i ambasady Holandii, a jej podobizna znajduje się na rewersie monet euro w Holandii. Królowa Beatrix zdobyła przydomek perfekcyjnego menedżera “firmy Orańskiej”. W przeciwieństwie do swej matki Juliany, funkcję królowej traktuje jako zawód. “To funkcja mojego życia, muszę i chcę ją wykonywać dobrze. Jest głównie symboliczna i ma sens dopóty, dopóki większość ludności Holandii ją popiera” - powiedziała w wywiadzie z okazji urodzin.
Prince Bernhard, Princess Juliana, Queen Beatrix and Prince Claus in the Moses and Aaron Church, Amsterdam where Juliana abdicated just did.

I don’t know if I’m going to get used to calling Queen Beatrix, Princess Beatrix

Książę Claus, królowa Beatrix, królowa Juliana i książę Bernhart 

***

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

15 lutego 1938 roku - księżniczka Beatrix z rodzicami - królową Julianą i księciem Bernhardem

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

3 marca 1938 - księżniczka Beatrix również z rodzicami


 w 1946 roku

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

1 listopada 1950

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

1 lutego 1960

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

26 marca 1963

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

10 marca 1966 r. - ślub księżniczki Beatrix z księciem Clausem

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.


30 kwietnia 1980 rok - koronacja

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

30 kwietnia 1980 roku - królowa Beatrix w dniu inauguracji swego panowania w towarzystwie matki, królowej Juliany

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

Zaręczyny księcia Willem Alexandra i Maximy 

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.

2 lutego 2002 roku - ślub księcia Wilhelma Aleksandra z księżną Maximą


pogrzeb księcia Clausa 15 października 2002 roku

Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.Królowa Beatrix ogłosiła abdykację - Królowa Holandii Beatrix, która 31 stycznia kończy 75 lat, ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.


Wiele razy udowodniła Holendrom, że jest człowiekiem z krwi i kości, potrzebnym im w najtrudniejszych momentach.2 komentarze: