środa, 16 stycznia 2013

Noworoczne bankiety w Holandii i BelgiiWczoraj i dziś w Amsterdamie odbywają się tradycyjne noworoczne przyjęcia.Dziś obyło się przyjęcie dla zagranicznych gości.Księżna wybrała bardzo ładną sukienkę z purpurowego jedwabiu, pierwszy raz miała ją na sobie podczas wizyty w Niemczech.


W dniu 14 stycznia 2013 roku,  Królowa Beatrix z Holandii wraz z Księciem Willem-Alexandrem i księżną Maxima oraz profesorem Pieter'em van Vollenhoven uczestniczyli w przyjęciu dla uczestników Konferencji Ambasadorów, przyjęcie odbyło się w Koninklijk Paleis w Amsterdamie.
Dość zabawnym zbiegiem okoliczności był wybranie przez księżną Matyldę identycznego stroju od Nathana, również na noworoczny bankiet.***

grace-de-monaco

Wydawało się, że nowy film z Nicole Kidman jest popierany przez Rodzinę Książęcą Monako, jednak jak wynika z nowego komunikatu prasowego wcale tak nie jest, z obwieszenia dowiadujemy się także, że w filmie znajdują się sceny fikcyjne nie mające nic wspólnego z prawdą a także wiele wiele istotnych faktów zawiera nieścisłości. Pałac książęcy obwieścił  że rodzina książęca nie ma nic wspólnego z produkcją filmu, co więcej kilkakrotnie proszono pana Dahan i producentów filmu Grace z Monako o wprowadzenie zmian w scenariuszu, co nie spotkała się z jakim kolwiek oddźwiękiem.
***
Pałac książęcy ogłosił także, że w najbliższym  czasie księżna Charlene poprowadzi w RPA zimowy obóz treningowy drużyny pływackiej w Monako.

***

Książę i księżna Monako przyjęli przeprosiny od magazynu Sunday Times, który pozwali w 2011 roku za opublikowanie artykułu Full Filthy Monte, wspominającego, iż książę spodziewa się trzeciego nieślubnego dziecka, a zawarcie ślubu pary to jedynie gra pozorów. Z kolei w innym artykule Sunday Times stwierdził, że książę Albert przymyka oko na działania korupcyjne i udziela pozwolenia na przebywanie w księstwie gangsterom a także na pranie brudnych pieniędzy.

***

Queen Rania of Jordan says the Arab world is well placed to lead the world in sustainable energy for the benefit of its people. AFP

Księżna Rania wygłosiła przemówienie na otwarciu szóstego dorocznego World Future Energy Summit podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

Queen Rania highlights importance of sustainable energy solutions

W swoim przemówieniu królowa, "... podkreśliła znaczenie długoterminowych zrównoważonych rozwiązań i skierowania potrzeb energetycznych i zrównoważonego zasilania na całym świecie."

***Dziś o jednej z najbardziej imponujących tiar szwedzkiej rodziny królewskiej - Braganza Tiara. Nazwa ta obecnie nie pasuje do położenia geograficznego. Książę Branza, był portugalskim księciem, ale tiara nie pochodzi z Portugalii. Tiara powstała we Francji z brazylijskich diamentów, ale został przerobiony w 1820 roku na gigantyczną tiarę, którą rozpoznajemy dzisiaj. Należała ona do cesarzowej Amelie z Brazylii, której siostra, Józefina, była królową Szwecji. Kiedy Amelie zmarła, zostawiła diadem królowej Józefinie, i zaczęła być noszona przez szwedzkie matki. Dziś tiara należy do królowej Sylvi. Ciekawostą jest, że tiara jest tym bardziej odpowiednia dla królowej, ponieważ Jej matka Alice de Toledo, urodziła się w Brazylii.

***Empire tiara - została wykonana w XIX-wieku z klejnotów koronnych dawnego królestwa Wirtembergii. W języku niemieckim, jest nazywana "Reiches Diadem". W 1820 roku owdowiały Król William I Wirtembergii był na "polowaniu" na nową królową i nową macochę dla jego dwóch córek (jedna z nich, Sophie poślubiła króla Holandii). Król nie szukał daleko - poślubił księżnę Pauline Wirtembergii, jego kuzynkę, w tym samym roku. Ponieważ nowa królowa zasługiwała na nową tiarę, William w sierpniu dał zlecenie Heinrich'owi Kuhn aby wykonał diadem dla Pauliny. Württemberg przestał być królestwem w 1918, a korona pozostałą w państwie. Dzisiaj można zobaczyć imponujący diame królowej Paulinów tiara z bliska na wystawie w Państwowym Muzeum w Stuttgarcie.

9 komentarzy:

 1. ZNOWU CIEKAWA NOTKA ,BRAWO

  OdpowiedzUsuń
 2. tiary to zawsze ciekawy temat

  OdpowiedzUsuń
 3. To dziwne bo wczoraj na blogu pati byla notka o tiarach a teraz tu ,,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na innych tez jest i co???,wiadomo ze jak blog o rodzinach królewskich to bedzie o tiarach ,,,,,,A TAK NA BOKU TO OBA BLOGI SA SWIETNE I NIECH SIE WSPIERAJA ,,PEWNO WŁASCICIELKI SIE LUBIA I SZANUJA I DOBRZE

   Usuń
 4. SWIETNA NOTATKA

  OdpowiedzUsuń
 5. Marleno podasz twoj e-mail chce do ciebie napisac ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście : marlena77333@interia.pl

   Usuń
 6. A my księżnę Matyldę podziwiamy bez względu na to jaki strój wybierze :)

  OdpowiedzUsuń