wtorek, 15 stycznia 2013

O wszystkim i o niczym...

Mam nadzieję, że dzisiejszą notką Was nie zanudzę :)


Wczoraj pałac królewski opublikował piękne zdjęcia z okazji 40 urodzin księżnej Matyldy, które będą miały miejsce 20 stycznia. Przyznam, że za Matyldą nie przepadam, ale te zdjęcia są bardzo ładne.


***


Wczoraj książę Haakon i księżna Mette-Marit uczestniczyli w Vismennenes Dag 2013 w Skaugum. W tym roku do pałacu zjechało 70 młodych liderów nieruchomości.


***


Jak się okazało książę Haakon i księżna Mette-Marit wraz z dziećmi byli na dwutygodniowych wakacjach na Karaibach

***


Książę Carl Filip uczestniczył wczoraj w Szweckiej Gali Mistrzów Sportu w The Globe w Sztokholmie.


***

Z okazji zbliżających się urodzin księżnej Matyldy, zestawienie torebek:


***

Chciałabym Wam napisać także o broszy ślubnej księżnej Charlene. 

Ślub Charlenes broszki 1

Brosza ta należy do księżnej Karoliny. W komplecie do niej są jeszcze broszki które można przypiąć jako ozdobę do ubrania. Kiedyś czytałam, że są one darem od Karla Lagerfelda z Chanel. Drugą z możliwości jest, że księżna Karolina otrzymała je w "spadku" po babce - księżnej Charlotte. Druga możliwość, jest bardziej prawdopodobna, chociaż Karolina przyjaźni się z Lagerfeld'em. 

Ślub Charlenes broszki 2

Nie którzy byli zdegustowani, tym, iż Charlene na ceremonię ślubną nie wybrała tiary. Jednak jej brak można uznać już za tradycję, ani księżna Grace, ani księżna Karolina ( wtedy jeszcze księżniczka), ani księżniczka Stefania nie nosiły tiar podczas swych ślubów. 

Ślub Charlenes broszki 3

Brosz ta pochodzi z XIX wieku oraz nosi nazwę  En Tremblant co z francuskiego oznacza dosłownie drżeć. Taka nazwa była bardzo popularna na przełomie XVIII i XIX wieku. Na początku XX wieku do broszy dodano cienki drut działający niczym sprężyna, która miała stworzyć ruch, co z kolei powoduje, że diamenty lepiej "łapią światło" i świecą jaśniej. 

Ślub Charlenes broszki 4

Co myślicie o tej broszy, był to dobry wybór ?
Ja uważam, że tak księżna wyglądała bardzo wyrafinowanie i z klasą.

***

Skoro już doszło do tematu o Monako, księżnej Karolinie i księżnej Charlotte, przedstawię Wam tiarę którą nosiły obie panie.


Ta tiara należała kiedyś do księżnej Charlotte, po Jej śmierci została przekazana księżnej Karolinie. 
Tiara ta jest nazywana czasami rosyjska tiarą . Księżna Charlotte jako nieślubne dziecko księcia Ludwika II, nie miała praw do tronu, jednakże, książę nie doczekał się potomka z prawego łoża, po jego śmierci księżną Monako została Charlotte ( matka księcia Rainiera). Ta tiara była Jej jedyną. 

Tiara została wykonana na przełomie XIX i XX wieku, wtedy to tzw. rosyjski styl kokoshnik (stąd ta alternatywna nazwa tiary). Tiara była noszona bardzo rzadko, księżna Grace nie miała jej na sobie nigdy. Dziś diadem nadal należy do rodu Grimaldi i nosi go czasem księżna Karolina ale tylko jako naszyjnik. 

***

Dziś to na tyle. Mam nadzieję, że notka Was zaciekawiła.

8 komentarzy:

 1. Dlaczego Księżna Karolina była kiedyś Księżniczką?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy wzięła drugi raz ślub - wyszła za księcia Hanowerskiego, stała się Księżną Hanoweru, utraciła tytuł księżniczki Monako.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za szybką odpowiedź :)

   Usuń
 3. http://uroda.onet.pl/fotogalerie/matylda-belgijska-ksiezna-o-polskich-korzeniach,5393689,0,galeria-maly.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne te zdjęcia Matyldy, ma taka słowiańską urodę, w końcu ona trochę nasza...

  OdpowiedzUsuń
 5. I'm a student studying at Utah State University and honestly enjoy what you have acquired here, certainly like what you're expressing and the style with which you affirm it.

  You are making it enjoyable and you still take care to keep it clever.
  I cannot wait to uncover far more from you. Your website is unquestionably one of the better blogs out there
  right now.

  Feel free to visit my blog ... 75283

  OdpowiedzUsuń
 6. Hello, I'm Rashad and I've recently begun to get into what you're referring to. I am not sure where you’re getting your info, but good job anyway. I really should invest some time learning and understanding more. Thanks for the post: this is just what I was looking for for my mission.

  Check out my website: herlig.net

  OdpowiedzUsuń