piątek, 26 kwietnia 2013

Królewscy bracia
Dziś tak jak obiecałam o rodzeństwie księcia Willema Alexandra. Przyszły król ma dwóch braci:

Friso 2b.jpg

Johan Friso, potocznie nazywany księciem Friso. Przyszedł na świat 25 września 1965 roku w University Medical Center w Utrechcie. Jest drugim synem królowej Beatrix i księcia Clausa. Książę Friso został ochrzczony w dniu 27 grudnia 1968 roku w Dom Church w Ultrech. Jego rodzicami chrzestnymi są Król  Harald V , Johan Christian Baron von Jenisch, JH van Roijen, królowa Juliana z Holandii oraz Christina von Amsberg. W 1986 roku ukończył gimnazjum Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum w Hadze. Od 1986 do 1988 roku, studiował inżynierię mechaniczną na University of California, Berkeley, w którym wstąpił do bractwa Delta Kappa Epsilon. Od 1988 do 1994 roku studiował w Delft University of Technology , gdzie uzyskał dyplom inżyniera w inżynierii lotniczej. Dodatkowo ma dyplom magistra z ekonomii z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Aby przygotować się do możliwości dziedziczenia tronu, uczęszczał na kursy prawa holenderskiego i historii parlamentarnej.


Książę Friso pracował od 1995 do 1996 roku w Amsterdamie na oddziału międzynarodowego zarządzania konsultingowego w McKinsey  Po ukończeniu programu MBA w INSEAD, pracował jako wiceprezes w latach 1998 - 2003 r. dla Goldman Sachs International w Londynie. Od 2004 roku jest w niepełnym wymiarze czasu prezesem TNO w Delft. Od października 2006 r. książę Friso jest dyrektorem zarządzającym w londyńskim biurze inwestycji prywatnej i firmy doradczej Wolfensohna & Co (założonej przez Jamesa Wolfensohna , byłego prezesa Banku Światowego).
Książę Friso jest współzałożycielem MRI Centre w Amsterdamie i jest również założycielem i akcjonariuszem Wizzair, największej taniej linii lotniczej w Europie Wschodniej. Książę Friso jest honorowym przewodniczącym Funduszu Kultury i Rozwoju Księcia Claus (miejsce to zajmuję wraz ze swoim młodszym bratem księciem Konstantynem).

Przed wypadkiem, Friso pracował jako Dyrektor Finansowy w Urenco , spółce wzbogacania uranu, która ma swoje główne biura w Stoke Poges , Berkshire, Wielka Brytania, i  w Holandii, Niemczech, Capenhurst, Wielkiej Brytanii i Nowym Meksyku w US. Książę Friso opiekował się wszystkimi czterema zakładami.


30 czerwca 2003 ogłoszono zaręczyny Johana Friso z Mabel Wisse Smit. Książę nie uzyskał zgody parlamentu na to małżeństwo. Premier Jan Peter Balkenende wytłumaczył, że chodziło tu o przeszłość książęcej narzeczonej. Mabel przyznała w 2003, że we wcześniejszym oświadczeniu nie powiedziała wszystkiego o swojej przeszłości. Chodziło tu o jej znajomość z Klaasem Bruinsmą (1953-1991) zwanym „Ojcem chrzestnym” holenderskiego handlu narkotykami. To „nadużycie zaufania” było przyczyna dla której parlament nie wyraził zgody na to małżeństwo. Tym samym książę stracił prawo do tronu Holandii. Mimo to do ślubu doszło 24 kwietnia 2004.


W wyniku Aktu Członkostwa do Rodziny Królewskiej z 2002, książę Johan-Friso utracił tytuł księcia Niderlandów. Od czasu ślubu księciu przysługuje tytuł księcia Oranje-Nassau i dziedziczny tytuł hrabiego Oranje-Nassau. Dzieci narodzone z tego związku będą nosiły tytuł: „Hrabiego/hrabiny Oranje-Nassau, Jonkheer/Jonkvrouw van Amsberg” i tak jest w wypadku córek pary. Johan Friso i Mabel mają dwie córki:

 • Emmę Luanę Ninette Sophie, hrabinę Luanę (ur. 27 marca 2005)
 • Joannę Zarię Nicoline Milou, hrabinę Zarię (ur. 17 czerwca 2007)


17 lutego 2012 podczas wakacji w Lech am Arlberg w Alpach Lechtalskich został przysypany lawiną i doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Jest hospitalizowany w Innsbrucku. Jego stan jest krytyczny. Jak podaje personel medyczny kliniki uniwersyteckiej w Innsbrucku, badanie metodą rezonansu magnetycznego ujawniło rozległe uszkodzenie mózgu – książę pozostaje w śpiączce; istnieje zagrożenie, że już nigdy nie odzyska przytomności.


Konstantyn, najmłodszy syn królowej Beatrix i księcia Clausa, urodził się 11 października 1969 w Utrechcie.

Książę studiował prawo na Uniwersytecie w Leiden, a następnie pracował w departamencie Unii Europejskiej w Brukseli jako komisarz do spraw stosunków zagranicznych Van den Broek. Później został zatrudniony przez UE, pracował tam na różnych stanowiskach do końca 1999 roku. W grudniu 2000 roku otrzymał tytuł Master of Business Administration na INSEAD w Fontainebleau we Francji. Następnie do końca 2002 roku pracował w International Corporation Finance z grupy Banku Światowego w Waszyngtonie. Następnie jako doradca strategiczny Booz Allen Hamilton w Londynie. Od 2003 roku pracuje dla RAND Corporation Europe w Brukseli. Co więcej, ma część etatu w Holanderskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Hadze.

Książę rzadko uczestniczy w oficjalnych spotkaniach jako członek Holenderskiej Rodziny Królewskiej. Książę Konstantyn jest zapalonym sportowcem, gra w piłkę nożną, tenisa, golf i jeździ na nartach. Inne hobby to rysowanie, gotowanie i czytanie.

Zaręczyny księcia Konstantyna i Laurentien Brinkhorst zostały ogłoszone w dniu 16 grudnia 2000 roku. Ślub cywilny udzielony przez burmistrza Hagi, Wima Deetmana, w Oude Raadzaal, Javastraat, w Hadze, odbył się 17 maja 2001 roku. Ślub kościelny odbył się dwa dni później, w dniu 19 maja w Grote St Jacobskerk.

Książę i księżna maja troje dzieci: • Hrabina Eloise Beatrix Sophie Laurence, Jonkvrouwe van Amsberg (ur. 8 października 2002 r. w Szpitalu Bronovo w  Hadze )
 • Hrabia Claus-Casimir Bernhard Marius Max, Jonkheer van Amsberg (ur. 21 marca 2004 r. Szpital Bronovo w  Hadze )
 • Hrabina Leonore Marie Irene Enrica, Jonkvrouwe van Amsberg  (ur. 3 czerwca 2006 r. o szpitalu Bronovo w  Hadze )

Rodzina mieszka obecnie w Brukseli .3 komentarze:

 1. Dzięki za notatkę, zawsze myślałam że książę ma tylko jednego brata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Friso i Konstantyn najbardziej są do siebie podobni Willem troszkę od nich odstaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale to willem jest bardzo podobny dp królowej

   Usuń