sobota, 18 maja 2013

Anne-Marie i Constantin


Czy miłość życia można znaleźć jeszcze w dzieciństwie ? Wydaje się to niemożliwe, jednak Oni są tego najlepszym dowodem. Królowa Anne-Marie i król Constantin są razem od niespełna 50 lat..      


Królowa Anne-Marie urodziła się 30 sierpnia 1946 roku, jako księżniczka Duńska, trzecia a zarazem najmłodsza córka królowej Ingrid i króla Frederik XI z Danii. Dzieciństwo spędziła w trzech domach - Pałac Amalienborg, Pałac i Graasten Fredensborg Castle.
Księżniczka Anne-Marie uczęszczała do szkoły Zahlé w Danii w latach 1952/63. Nowoczesna historia była jednym z jej ulubionych tematów. W 1961 roku, spędziła rok w angielskiej szkole z internatem w Szwajcarii - the Chatelard School for Girls. W 1963 roku, w celu poprawy francuskiego, ukończyła szkołę, "Le Mesnil", wiosną 1964 roku. Mówi również po grecku, angielsku i oczywiście duńsku.


Król Constantin urodził się 2 czerwca 1940 roku w Villa Psychiko w Atenach. Jako jedyny syn króla Paul I i królowej Frederiki. Wkrótce po narodzinach rodzina przeniosła się na Kretę z powodu inwazji nazistów. Skąd udali się do Aleksandrii, a następnie do Kapsztadu w Afryce Południowej, gdzie mieszkali w "Grooteschuur House 'z premierem RPA Jan'en Smuts'em. Jego młodsza siostra, księżniczka Sofia urodziła się w RPA 11 maja 1942 roku. Rodzina królewska powrócił do Aleksandrii, gdzie Constantin nauczył się mówić płynnie po arabsku od osób pracujących dla rodziny. Po II wojnie światowej, Grecja była w rozsypce. W 1946 roku, po referendum król George II i rodzina wróciła do kraju. Król Jerzy II zmarł w 1947, a ojciec Constantina, Król Paweł I, wstąpił na tron. Już jako następca tronu, Constantin trzymał rękę podczas procesji ojca na pogrzebie wuja. Od 1949 roku książę Constantin uczęszczał do Anavryta High School w Atenach. Król Constantin mówił, że kocha koleżeństwa w szkole z internatem i obcowanie z innymi dziećmi - większość z nich stała się Jego przyjaciółmi na całe życie. Jego klasa (teraz bankierzy, biznesmeni, profesorowie i lekarze) spotyka każdego roku. Był dobry w sporcie (koszykówka, siatkówka, skok wzwyż) i stałym członkiem Head Boy. Występował w przedstawieniach szkolnych, i zagrał m.in. Marka Antoniusza w "Juliuszu Cezarze" Szekspira (nawet dziś może jeszcze zacytować dużą część spektaklu). W czasie pobytu w szkole, odbierał szkolenie wojskowe w każdy weekend, a po szkole, w trzech uczelniach wojskowych - armii, marynarce wojennej i lotnictwie. Na swoje 18. urodziny, jako jedyny syn swoich rodziców, złożył przysięgę wierności każdej z sił zbrojnych. W 1960 roku został pierwszym greckim złotym medalista olimpijskim od 1912 roku, kategorii Żeglarstwa (Dragon Class) jako sternik "Nereusza" w Zatoce Neapolitańskiej. Jego siostra Sofia (obecnie królowa Hiszpanii) była członkiem załogi zastępczej, ale kształciła się intensywnie, jak jej brat. Po powrocie, otrzymali publiczne powitanie w Atenach.W tym samym roku udał się na Uniwersytet w Atenach aby studiować prawo. Złożył także wizytę w USA, aby zobaczyć zakłady przemysłowe i wojskowe. W latach szkolnych odbył wiele wizyt państwowych z królem Pawłem i królową Frederica - Włochy, Wielka Brytania, RFN, Liban, Etiopia, Indie, Tajlandia. Spotkał światowych przywódców, w tym prezydenta Tito Jugosławii.


Para spotkała się po raz pierwszy w 1959 roku podczas wizyty pary królewskiej Grecji i młodego następcy tronu w Danii. Księżniczka miała wtedy zaledwie 13 lat. Po raz drugi spotkali się również w Danii w 1961 roku, wtedy też Constantin oświadczył rodzicom, że zamierza poślubić Anne-Marie. Spotkali się ponownie w Atenach w maju 1962 na ślubie księżniczki Sofii i księcia Hiszpanii Juan Carlos. Ponad 100 gości z różnych rodów królewskich przybyło do Aten na ślub, na którym księżniczka Anne-Marie była druhną. Królowa Frederica Grecka odnotowała, że podczas przyjęcia weselnego, jej syn książę Konstantyn tańczył tylko z Anne-Marie ". W 1963 r. spotykają się na obchodach setnej rocznicy istnienia greckiej monarchii. W lipcu 1964 r. ogłoszono ich zaangażowanie co podniosło uprzejmy protesty lewicy w Danii. W dniu 6 marca 1964 r. Król Paweł I zmarł, a król Konstantyn zastąpił go jako króla Grecji.


 Anne-Marie i Constantin pobrali się 18 września 1964 (dwa tygodnie po 18 urodzinach Anne-Marie) w Metropolis, Greek Orthodox Cathedral of Athens. Panna Młoda wystąpiła w sukni duńskiego projektanta 
Jørgen'a Bender'a. Welon został zakotwiczony dzięki tiarze Khedive of Egypt Cartier, która była noszona przez wszystkie żeńskie potomkinie królowej Ingrid na ich ślubach, tiara do dziś należy do Anne-Marie.Jako królowa Grecji, Anne-Marie spędził większość swojego czasu pracy dla fundacji charytatywnej zwanej "Funduszem Jej Królewskiej Mości", która udzielała pomocy ludzi na obszarach wiejskich w Grecji. Dnia 21 kwietnia 1967 r., problemy polityczne w Atenach zintensyfikowały pułkownika. Miesiąc później, Królowa Anne-Marie urodziła księcia Pawła w rodzinnej posiadłości wiejskiej w Tatoi. W grudniu, po tym jak próba przywrócenia demokracji nie powiodła się, Król Constantin z rodziną opuścili Grecję i udali się do Rzymu.  Jednakże wylądowali na lotnisku wojskowym we Włoszech, ponieważ kończyło się paliwo. Anne-Marie z rodziną najpierw mieszkali w greckiej ambasadzie w Rzymie przez 2 miesiące, a następnie zamieszkali w domu na Olgiata na obrzeżach miasta. Później w 1968 roku, przenieśli się do Via di Porta Latina - gdzie mieszkali do 1973 roku. W dniu 1 października 1969 r. królowa Anne-Marie urodziła syna, księcia Nikolasa w Klinice Claudia Villa w pobliżu domu w Rzymie.
W 1974 roku, rodzina przeniosła się do Anglii, po krótkim pobycie z matką królowej w Danii. Król Constantin został oficjalnie obalony przez wojsko w dniu 1 czerwca 1973 r. Pierwszy rodzinny dom założyli w Chobham w Surrey. Następnie przenieśli się do domu w Hampstead w północnym Londynie, gdzie mieszkają do dziś. Królowa Anne-Marie nazywa go "Domem z dala od domu."
Rodzina królowej Anne-Marie i króla Constantina powiększała się bardzo szybko najpierw urodziła się księżniczki Teodora w Szpitala Mariackim w Paddington, w Londynie w dniu 9 czerwca 1983 r., a następnie książę Filip w dniu 26 kwietnia 1986 roku. Pierwsza wizytę w Grecji od wyjazdu odbyli w 1967 roku, trwała ona tylko kilka godzin, był to pogrzeb matki króla Constantina, Królowej Frederiki, w 1981 roku. Królowa zmarła nagle w Madrycie. Jej pragnieniem było zostać pochowaną obok męża, króla Pawła, w rodzinnym majątku w Tatoi. Rodzina otrzymała pozwolenie na udział w pochówku - ale nie mogli spędzić nocy w ich kraju. Wylądowali na małym lotnisku w pobliżu Tatoi i przywitali tłumy. Było to dla rodziny, poruszające i smutne wydarzenie.
Odwiedzili Grecję ponownie prywatnie w 1993 roku. "Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Gdziekolwiek poszliśmy, ludzie podchodzili do nas. To było niezwykłe i bardzo poruszające ". Była to pierwsza wizyta w Grecji Ich młodszych dzieci.
Od roku 2003-gdy sprawa sądowa dotycząca nieruchomości rodziny królewskiej formalnie się zakończyła, wszyscy członkowie rodziny często odwiedzają Grecję. Rodzina zakupiła dom w Grecji w którym spędza każde wakacje, w domu mówią po Grecku,  troje starszych dzieci starsze mówią płynnie. Dwaj młodsi, księżniczka Theodora i  Książę Filip uczą się bardzo szybko.
Rodzina utrzymuje bliskie kontakty z wszystkimi rodzinami królewskimi w Europie - a szczególnie z Wielką Brytanią, Hiszpanią i Danią.

Para królewska ma przede wszystkim największe wsparcie w sobie nawzajem i to od wielu lat. Tworzą szczęśliwe małżeństwo od 49 lat. 

Zdjęcia:


Książę Constantin:3 komentarze:

 1. Ja bym miała taką prośbę odnośnie notatki, na tym blogu albo na tym wspólnym, wszystko jedno. A mianowicie mogłybyście zrobić przegląd wiązanek ślubnych księżnych, moja koleżanka szuka inspiracji a ja chętnie dowiedziałabym się czy w danych rodzinach panuje jakaś tradycja co do kwiatów w bukietach ślubnych, czy kwiaty mają jakąś symbolikę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, postaramy się napisać w przyszłym tygodniu :)

   Usuń
 2. Droga Marleno oraz Wy drogie czytelniczki ,
  mam do Was naprawde wielka prosbe,
  zaglosujcie na zdjecie konkursowe mojej siostry na fb

  https://apps.facebook.com/jakpragnekenii/wpis/206

  ta podroz to jej wielkie marzenie
  bede Wam dziewczyny niezmiernie wdzieczna
  siostra musi zdobyc 40 glosow do 31 maja zeby przejsc do finalu i powalczyc o nagrode marzen safarii w Kenii
  brakuje jej 31 glosow
  w grupe sila ,spelnjmy jej marzenie o finale
  dobro zawsze do tego kto je sieje wraca z podwojna sila jak mawial Dalej Lama

  pozdrawiam Was cieplutki i mocno sciaskam,
  Ania

  OdpowiedzUsuń