poniedziałek, 10 czerwca 2013

Ślub w Szwecji


Zacznijmy od tego kim jest para młoda ?


Księżniczka Madeleine - Szwedzka Księżniczka urodziła się 10 czerwca 1982 w Sztokholmie - jest trzecim najmłodszym dzieckiem i drugą córką króla Szwecji, Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii..

Na uroczystym chrzcie nadano jej imiona : Madeleine Thérèse Amélie Joséphine 
Magdalena jest pierwszą szwedzką kobietą, która nosi tytuł księżnej szwedzkiej dwóch prowincji Hälsingland i Gästrikland. 

Księżniczka Magdalena jest czwarta w kolejce do objęcia szwedzkiego tronu. Ukończyła studia licencjackie w zakresie sztuki, historii i etnologii oraz wydział nauk społecznych. 


W 2010 roku  dwór poinformował o zerwaniu zaręczyn księżniczki z prawnikiem Jonasem Bergstroemem:

 „Zdecydowali wspólnie, że najlepszym rozwiązaniem będzie pójście swoimi własnymi drogami. W tych trudnych chwilach, zarówno księżniczka Magdalena, jak i pan Bergstroem potrzebują ciszy i spokoju” – czytamy w oświadczeniu. 

Dwór nie podał żadnych dokładniejszych informacji. Pikanterii całej sprawie dodaje wywiad z Torą Uppstroem Berg, opublikowany w szwedzkim magazynie „Se og Hoer”. Kobieta przyznaje w nim, że „w 2010 roku spędziła z narzeczonym księżniczki upojną noc w jednym z narciarskich kurortów”. Służby prasowe królewskiego dworu nieskomentowały publikacji.  

Pan Christopher O'Neill. Zdjęcie: Brigitte Grenfeldt / royalcourt.se

Christopher O'Neill urodził się 27 czerwca 1974 roku, w Londynie, gdzie dorastał wraz z rodzicami, Evą Marią i Paulem O'Neill. Ojciec zmarł w 2004 roku.  Jego matka była zamężna cztery razy i urodziła jeszcze dwie córki - przyrodnie siostry Chrisa: Tatjanę i Nataschę. Chris ma także trzy siostry przyrodnie - Stephanie, Annalisę i Karen - ze strony ojca. Ma także irlandzkie, szkockie i włoskie pochodzenie, a jego matka jest austriaczką. 


Ma podwójne obywatelstwo - Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Christopher O'Neill studiował na Residential Institutions auf dem Rosenberg w Sankt Gallen, Szwajcaria, zanim otrzymał tytuł Bachelor of Arts w stosunkach międzynarodowych z Uniwersytetu Bostońskiego. Ponadto, Christopher O'Neill, posiada tytuł magistra w Business Administration from Columbia Business School w Nowym Jorku.
W ciągu ostatnich 16 lat, Christopher O'Neill pracował w branży finansowej, dla firm, takich jak NM Rothchild & Sons, and Steinberg Asset Management.
Dziś Christopher O'Neill, jest partnerem i szefem działu badań w Noster Capital, spółki finansowej z biurami w Londynie i Nowym Jorku.
Od wczesnych lat, Christopher O'Neill był zaangażowany w różne zajęcia sportowe i plenerowe, takie jak narciarstwo zjazdowe, tenis, golf, muzyka, literatura, lubi Chelsea Football Club.

Ojciec Christophera O'Neilla, Paul O'Neill, pierwotnie przeniósł się do Londynu z Nowego Jorku w 1960 roku, aby zająć stanowisko w europejskiej siedzibie Oppenheimer & Co, nowojorskiego banku inwestycyjnego. Pani Eva Maria O'Neill jest zaangażowana w wiele organizacji charytatywnych, ze szczególnym naciskiem na zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta Salzburg w Austrii.
Zaręczyny zostały ogłoszone 25 października 2012.


7 czerwca odbyła się kolacja poprzedzająca ślub  w Grand Hotelu w Sztokholmie, zorganizowali ją król i królowa. 

Ellie Saab
Jenny Packham
Oscar de la Renta
Armani

Ellie Saab
Akris
http://media.shootitlive.com/WMEzVvdvXbneRCU5L0SPkuH1P2Q/1200.jpg?project_id=expressen/1020

Ślub pary odbył się 8 czerwca


Księżniczka nosiła suknię projektu Valnetino. 


Suknia ślubna została wykonana z organzy i plisowanego jedwabiu w kolorze kości słoniowej. Koronkowy gorset zostały zakończony głębokim wcięciem w kształcie litery V na plecach. Za księżniczką ciągnął się cztero-metrowy tren.  Szejścio-metrowy welon obszyty koronką również został wykonany z organzy i tiulu. 


Do tego księżniczka wybrała The Modern Fringe Tiara. Tiara ta stosunkowo niedawno pojawiła się we szwedzkiej kolekcji. W latach '80 zaczęła nosić ją królowa Sylvia, spekuluje się, że był to prezent od króla. Trybunał odnosi się do tiary jako własności prywatnej. Tiarę można nosić również jako naszyjnik. 

Kolczyki Diamond Drop z kolekcji Bernadotte i diamentową bransoletę odziedziczoną po księżnej Lilian.


W bukiecie Madeleine znalazły się róże Austin, Schneewittchen,Winchester Cathedral i Alabaster, konwalie i tradycyjny mirt z Sofiero, który możemy dostrzec również we włosach:


Jak już z pewnością wiecie ślub odbył się w obrządku ekumenicznym. 


Madeleine złożyła przysięgę w języku szwedzkim a Chris angielskim. 


Podczas ceremonii wystąpiła także Roxsette. 

Fadi el Khoury i tiara księżnej Lilian

Collette Dinnigan

Valentino
Emilio Pucci
Akris
Ellie Saab
http://media.shootitlive.com/OXt8WMg2J8PVy76rX7jTpp6EL00/1200.jpg?project_id=aftonbladet/1431
Ellie Saab
Armani 
Bruce Orfield
http://media.shootitlive.com/Mcsr5xdXQyQHgm3UaLfGbNLTxGN/1200.jpg?project_id=aftonbladet/1431

Pierwszy taniec:


Tort został wykonany z ostatnio modnych francuskich makaroników 


Na przyjęcie weselne Madeleine zmieniła suknię, jak się okazuje w 2001 roku nosiła ją królowa Sylvia podczas wręczenia nagród Nobla.


Okazało się, że książę Wilhelm pali: 
***Na zdjęciu powyżej księżniczka Teodora z Grecji prezentuje swój urodzinowy prezent od Pavlosa i Marie Chantal. 

4 komentarze:

 1. a wiesz może czemu nie było na ślubie nikogo z Hiszpanii?

  OdpowiedzUsuń
 2. ... i z Holandii.
  Mary miała przepiękną suknię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Maxima i Willem mają teraz masę obowiązku, a pozatym można by określić nie wypadało zaprosić tylko pary królewskiej Holandii a innych monarchów panujących nie.
  Z Hiszpanii nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń