sobota, 16 listopada 2013

Królowa Paola


Obiecałam, że dziś będą dwie notki, tak więc przeglądałam różne strony w poszukiwaniu pomysłu i zauważyłam nowe zdjęcie byłej królowej Belgów, Paoli. W pierwszym momencie w ogóle jej nie poznałam. Zauważyłam także, że nigdy nie napisałam o Niej więc, tak więc dzisiejsza notka będzie o królowej Paoli. Donna Paola Margherita Maria Antonia Consiglia, Księżniczka Ruffo di Calabria przyszła na świat 11 września 1937 roku, w Forte dei Marmi, we Włoszech.Urodziła się jako szóste i najmłodsze dziecko Fulka z rodu Ruffo di Calabria, księcia Guardia Lombarda (1884-1946). Matką Paoli była hrabina Luisa Gazelli di Rossana e di Sebastiano (1896-1989), potomkini francuskiego generała de La Fayette. Paola ma więc włoskie i belgijskie korzenie. Rodzina Ruffo należała do włoskiej szlachty przynajmniej od XI wieku, byli w niej neapolitańscy grandowie, marszałkowie, namiestnicy Calabrii. książęta i królowie Neapolu i Sycylii w tym kardynał Fabrizio Ruffo.


 Paola była postrzegana za najpiękniejszą arystokratkę ówczesnej Europy, dlatego nikogo nie zdziwił fakt, iż Albert zakochał się w młodej księżniczce od pierwszego wejrzenia. Mianowicie w 1958 roku odbyła się intronizacja papieża Jana XIII, Paola udała się na przyjęcie z tej okazji do Belgijskiej ambasady w Rzymie, tam właśnie pierwszy raz spotkała Alberta Kofburga. Po oficjalnych zaręczynach na które musiał wyrazić zgodę król i parlament Belgii i krótkim narzeczeństwie, Paola wyjechała z Włoch, żeby poślubić księcia i zamieszkać w Belgii.


2 lipca 1959 roku, w Brukseli odbył się uroczysty ślub Paoli i Alberta Koburga ówczesnego księcia Liège. Uroczystości ślubne odbywały się 3-krotnie . Młodzi wzięli ślub cywilny, w cerkwi i w katedrze. Para doczekała się trójki dzieci Filipa urodzonego 15 kwietnia 1960, w Belgii rozgorzały spekulacje, jakoby Paola był w ciąży już w dniu ślubu.  Astrid urodziła się 5 czerwca 1962, Laurent przyszedł na świat 19 października 1963. Warto zaznaczyć, że Paola biorąc ślub z Albertem nie była w 100 % pewna, że zostanie kiedyś królową. Gdyby brat króla, Bertil, doczekał się dziecka, ani Albert ani Filip nie zasiedli by na tronie. 


Lata "świetności" Paoli przypadły na lata '60, gdy triumfy świeciła księżna Grace z Monako. Szybko okazało się, że Paola w  żadnym stopniu nie jest gorsza od Grace. Równie piękna i wyrafinowania. Ale czy zawsze ?


Paola nigdy nie ukrywała, że nienawidzi życia w pałacu i dworskiej etykiety. Nosiła za krótkie spódniczki, dawała się fotografować w bikini, za niewłaściwy strój została nawet wyrzucona z Watykanu! Bardziej niż praca charytatywna pociągało ją bieganie po sklepach i dyskotekach. Albert w niczym jej nie ustępował. Obydwoje prowadzili bujne życie towarzyskie.Bujne życie towarzyskie doprowadziło do wielu skandali, jednak cała Belgia zawrzała, kiedy Albert przyznał się do licznych romansów i do córki z nieprawego łoża (Delphine). Nie trzeba było długo czekać na spowiedź Paoli. Na forum publicznym, ze łzami w oczach wyznała, że ojcem młodszego brata Filipa, księcia Laurenta, nie jest jej mąż tylko włoski producent win Aldo Vastapane. Obecnie ku zaskoczeniu wielu, para tworzy zgrany duet i pomimo upływu lat i tylu niesnasek, nie szczędzi sobie uczuć.Gala chomikuj

4 komentarze:

 1. ciekawe czemu ma tak krótko obcięte włosy? czyżby chorowała na coś?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wesołą mieli młodość;D Obecni król i królowa Belgii to przy Paoli i Albercie trochę nudziarze;) Chociaż o Filipie też były różne plotki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałam dodać, że Paola miała jedną z najładniejszych sukni ślubnych wśród tego starszego pokolenia arystokratek. Szkoda, że nie ma zbyt wielu wyraźnych fotek w necie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brat Alberta nazywał się Baudouin, a nie Bertil :)

  OdpowiedzUsuń