niedziela, 29 grudnia 2013

Podsumowanie 2013 roku


Ten roku dla "fanów" monarchii był niezwykle ciekawy m.in., dwie niespodziewane abdykacje i koronacje, 40. urodziny królowej Matyldy, ślub księżniczki Madeleine, narodziny księcia George'a, obchody  40-lecia panowania króla Karola Gustawa, 70 urodziny królowej Sylvii i najsmutniejsza jednak nie mniej ważna uroczystość - pogrzeb księcia Johana Friso.Pierwszym z ważniejszych wydarzeń 2013 roku były były 40 urodziny królowej Matyldy, może nie obchodzone hucznie, jednak nie zapominajmy, że Matylda jest w połowie polką. Z okazji 20 stycznia pałac wydał piękne oficjalne zdjęcia królowej (wtedy jeszcze księżnej).Zaledwie tydzień późnej, 28  stycznia o 19.00 czasu polskiego, świat obiegła wiadomość - królowa Beatrix abdykuje, 30 kwietnia, na rzecz swojego 45-letniego syna - księcia Willema Alexandra, który miał zostać pierwszym królem Holandii od 1890 roku. Tego samego dnia 33 lata wcześniej, księżniczka Beatrix objęła rządy po abdykacji swojej matki Juliany, która panowała przez 31 lat.


Na samym początku lutego cała rodzina księżniczki Beatrix zebrała się aby świętować Jej 75 urodziny.


Wreszcie nadszedł kwiecień i przygotowania do koronacji, mieliśmy okazję przypomnieć sobie koronację księżniczki Beatrix, a wcześniej także historię związku Willema i Maximy, oraz biografię królewskich braci.  


29 kwietnia do Amsterdamu zaczęli przybywać coraz to znamienitsi goście, a jednym z najważniejszych, choć nie najwyższych rangą była księżna Masako, która odbyła pierwszą podróż od wielu lat. W południe królowa Beatrix, książę Willem Alexander, księżna Maxima i ich dzieci udali się na próbę generalną ceremonii.


Wieczorem odbył się bankiet na cześć królowej, na którym monarchini wygłosiła mowę pożegnalną.

Najpiękniejsza część mowy, miała miejsce kiedy zwróciła do swego męża, księcia Clausa. Emocje w Jej głosie był wyraźne.

"Claus był moim największym zwolennikiem, najważniejszym doradcą. Rola, jaką odegrał w moim życiu i życiu naszych synów była bardzo ważna, jego charakter i pomysły, jakie miał, i zainteresowanie okazywane społeczeństwu.Wybranie go na męża było najlepszą decyzją jaką kiedykolwiek podjęłam."

"Dzięki nam wszystkim i naszemu wsparciu nasz syn jest dobrze przygotowany do przejęcia moich zadań jako monarcha. On także prosi o wsparcie i zaufanie. "

"Maxima będzie odgrywać szczególną rolę u jego boku, tak jak Claus u mojego."

Stylizację wszystkich zaproszonych możecie przypomnieć sobie tutaj


Następnego dnia dokładnie siedem minut po 10.00 królowa podpisała akt abdykacji, tym samym powracając do tytułu księżniczki Beatrix. Następnie można było usłyszeć 101 salw armatnich, wystrzelonych na cześć nowego króla. Przy stole zasiedli ministrowie i sekretarze rządu, pod oknem siedziały córki króla i królowej oraz rodzina. Księżniczka wygłosiła krótkie przemówienie na temat podpisania aktów przez jej syna. Mistrz ceremonii odczytał akt abdykacji. Po podpisaniu aktu sztandar króla Willema-Alexandra został podniesiony.O 10.40 księżniczka Beatrix, król Willem Alexander i królowa Maxima pojawili się na balkonie pałacu.


Kilka chwil temu abdykowałam !  Jestem szczęśliwa i wdzięczna, iż mogę przedstawić Wam nowego króla, króla Willema-Alexandra! " Potem pocałowała syna i wyszeptał "do niego ? "Może coś powiesz" mikrofon był włączony i można było to wyraźnie zrozumieć. "Droga matko!" zaczął król. "Dziś dałaś narodowi nowego Króla. Dziękujemy Ci za 33 lata twoich rządów i inspiracji, za które jesteśmy ci głęboko, głęboko wdzięczni. W imieniu swojej królowej, chcę Was wszystkich pozdrowić na placu Dam w Amsterdamie, w Holandii, a także Karaiby części naszego Królestwa, dziękuję za wsparcie i zaufanie, za to co otrzymaliśmy od Was. Dziękujemy! ".


Następnie królowa opuściła balkon, a Jej miejsce zajęły córki pary królewskiej.


Wreszcie nadeszła najważniejsza część uroczystości, Inauguracja Króla Wilhelma Alexandra. Królowa Maxima oczarowała wszystkich swą kreacją od Jana Taminiau i okazałą tiarą Mellerio Sapphire Tiara.


Przysięgam, że będę bronić i zachowywać niezależność i terytorium Królestwa najlepiej jak potrafię. Będę ochraniać wolności i prawa wszystkich obywateli i mieszkańców, oraz stosować wszelkie środki wprowadzone do mojej dyspozycji przez prawo, aby wspierać i promować dobro królestwa.
Tak mi dopomóż Bóg!

Kolejny raz odsyłam do pełnej notki tutaj.


O 19.30 król Willem Alexander i królowa Maxima wraz z córkami pojawili się w porcie. Rodzina oglądała na telebimach i na żywo specjalnie przygotowane występy i pozdrawiała zebrane tłumy. Po zejściu z pokładu para udała się na prywatne przyjęcie.

Pełna notka tutaj.


Kolejnym ważnym wydarzeniem, był ślub księżniczki Madeleine i Chrisa O'Neilla.


Dzień wcześniej 7 czerwca odbył się bankiet zorganizowany przez króla i królową.


Następnego dnia odbył się ślub kościelny. Ceremonia była zachwycająca, ja mam osobiście słabość do szwedzkich ślubów królewskich. 

Panna Młoda wystąpiła sukni Valentino. Tym samym zerwała z tradycją rezygnując z tradycyjnego welonu i tiary, na rzecz swojej ulubionej The Modern Fringe Tiara.


Ciekawym aspektem ceremonii była przysięga złożona w dwóch językach - angielskim i szwedzkim.


Para przejechała ulicami miasta, a następnie łodzią udała się na przyjęcie weselne.


Więcej informacji tutaj3 lipca w oficjalnym przemówieniu transmitowanym na całą Belgię, 79-letni król Albert II ogłosił, że 21 lipca w dniu Święta Narodowego, abdykuje na rzecz swego 53-letniego, syna księcia Filipa.

awww

"Po 20 latach rządzenia nadszedł już czas, by przekazać pochodnię kolejnemu pokoleniu. Książę Filip jest dobrze przygotowany do zastąpienia mnie, mam do niego pełne zaufanie. Swą decyzję ogłaszam ze spokojem i ufnością. Na koniec powiedział po francusku i flamandzku: "Niech żyje Belgia". Zaznaczył, że książę Filip "z wielką powagą i poczuciem odpowiedzialności przygotował się do pełnienia przyszłych zadań".

więcej tutaj.20 lipca książę Haakon świętował 40 urodziny. Z tej okazji zorganizowano festyn, główną rolę w jego zorganizowaniu odegrała księżna Mette-Marit.Przybyli na niego król i królowa Holandii, oraz książę Constantijn, książę Frederik i księżna Mary z Danii, książę Pavlos i księżna Marie Chantal z Grecji,
książę Kyril, księżniczka Mafalda i księżniczka Olympia z Bułgarii, księżniczka Rosario, książę Jaime Burbon Parameński.Książę przyleciał do Skaugum samolotem i skoczył z niego spadochronem:Nie zabrakło także przemówień, głos zabrały księżniczka Ingrid Alexandra, księżna Mette-Marit i księżniczka Martha Luisa.


Wreszcie 21 lipca Król Albert II w pałacu królewskim w Brukseli podpisał akt abdykacji. Około południa jego syn Filip złożył przysięgę na wierność konstytucji belgijskiej i został nowym królem Belgów.

Przed złożeniem podpisu na akcie abdykacji Albert II podkreślił, że ma pełne zaufanie do swojego syna.

- Filipie, masz wszystkie niezbędne przymioty serca i inteligencji, by dobrze służyć naszemu krajowi - zwrócił się do następny tronu. Zaapelował też do obecnych w pałacu królewskim polityków, by pracowali niestrudzenie na rzecz integralności Belgii. Podziękował też w wyjątkowy sposób swojej żonie, królowej Paoli, mówiąc: "Dziękuję i ślę wielkiego całusa".


Chwilę po południu w położonym kilkaset metrów od pałacu królewskiego belgijskim parlamencie przysięgę na wierność konstytucji złożył Filip, stając się oficjalnie siódmym królem Belgów. - Przysięgam przestrzegać konstytucji i praw Belgów, chronić niepodległość i integralność terytorialną kraju - mówił 53-letni Filip, przemawiając w trzech urzędowych językach - po niderlandzku, francusku i niemiecku.

- Rozpoczynam moje panowanie z pragnieniem służenia wszystkim Belgom - powiedział, zobowiązując się do "wzmocnienia dialogu" z obywatelami.


Następnie o godzinie 16 odbył się przegląd wojsk i parada, wieczorem pokaz sztucznych ogni.

Oczywiście nie zabrakło porównań królowej Matyldy z królową Maximą.


22 lipca na świat przyszedł książę George, następnego dnia wraz z rodzicami - księstwem Cambridge opuścił szpital.

FILE - In this Dec. 10, 2008 file photo Dutch Prince Johan Friso, left, and his wife Mabel, right, arrive for a gala dinner at the Grand Hotel in Oslo, Norway. The Dutch royal house on Monday Aug. 12, 2013 announced that Prince Johan Friso, injured in 2012 ski accident, has died. (AP Photo/John McConnico, File)

12 sierpnia holenderski dwór poinformował, że książę Johan Friso zmarł rano w Pałacu Huis Ten Bosch w Hadze.


Pogrzeb odbył się cztery dni późnej, o godzinie 15.00. Ceremonia miała charakter prywatny. Ciało zostało przetransportowane z Pałacu Huis Ten Bosch w Hadze do Stulpkerk w Lage Vuursche. Książę Friso został pochowany na pobliskim cmentarzu w tej miejscowości.


W ceremonii, którą przeprowadził ks Carel ter Linden, wzięła udział tylko najbliższa rodzina oraz około 80 oficjalnych gości, w tym ojciec chrzestny zmarłego księcia, król Norwegi, Harald V, włoski minister spraw zagranicznych i matka chrzestna Emma Bonino.Rodzina planuje jeszcze w tym roku zorganizować oficjalną ceremonię, do tego czasu księga kondolencyjna na stronie internetowej rodziny królewskiej będzie otwarta.


31 sierpnia odbył się ślub Andrea Casiraghi'ego i Tatiany Santo Domingo, ceremonia cywilna odbyła się około godziny 11.00 w Zamku Książęcym.


Następnie odbyło się party w ogrodach pałacu, a wieczorem przyjęcie dla 400 gości w Sporting Club.Tego samego dnia odbył się ślub księcia Rahima z byłą modelką Kendrą Spears. Ceremonia miała miejsce w Genewie.Trzecim ślubem, który odbył się 31 sierpnia był ślub księcia Mohammeda Ali (najstarszego syna byłego króla Egiptu, Fouada II, co czyni go teoretycznie następcą tronu) i księżniczki Noal (córki księcia Muhammeda Daoud Pashtunyar Khan, najmłodszego syn króla Mohammeda Zahir Shah).17 września odbył się ślub cywilny księcia Felixa i Claire Lademacher. Na ceremonii w Villa Rothschild zebrali się zebrali się najbliżsi członkowie rodziny pary. Świadkami pary młodej byli brat Claire - Felix Lademacher i siostra Felixa, księżniczka Alexandra.


Nie mogłam się powstrzymać przed dodaniem kilku zdjęć, które uwielbiam:


21 września odbyła się ceremonia kościelna:


Ceremonia nie była transmitowana na żywo, jednak późnej pojawiły się zdjęcia i film ze ślubu:

 

15 września 1973 roku 27-letni wówczas, książę i następca tronu Carl Gustav stał się królem i głową państwa. Koronę przejął po dziadku Gustawie VI Adolfie. Zastępował w tym ojca, który będąc też następcą tronu zginął w katastrofie lotniczej w 1947 roku.


W ramach rocznicowych obchodów zorganizowano oficjalne przyjęcia, koncerty, wystawy. W sobotę odbył się koncert w Operze Królewskiej.


Następnego dnia, w rocznicę koronacji, w kaplicy Pałacu Królewskiego odprawiono uroczyste nabożeństwo. Natomiast w ciągu dnia sztokholmski ratusz zaprosił mieszkańców i gości na tańce. Organizuje się je na pobliskim pałacowi, zabytkowym moście, dziedzińcu i ulicach. Orkiestry i zespoły muzyczne grały wszystko przy czym można się bawić. Od szwedzkich tańców ludowych po soul, pop i disco.23 październik, odbył się chrzest księcia George'a.19 grudnia królowa Silvia oficjalnie świętowała swoje 70 urodziny.Koncert można obejrzeć tutaj.

18 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń