piątek, 27 grudnia 2013

Tegoroczne święta


W tej notce pokrótce postaram się podsumować tegoroczne święta. Nie które rodziny królewskie spędzały święta w obszernym rodzinnym gronie, inne skromnie, jedynie z dziećmi.Jak informuje hola.com Hiszpańska Rodzina Królewska celebruje święta bardzo prywatnie w rodzinnym gronie. W Wigilię cała rodzina zasiadła przy jednym stole, a dania ustawiono na kilku innych w dwóch pomieszczeniach. Pod nadzorem królowej przygotowano także dwa menu - jedno dla dzieci, drugie dla dorosłych. W pierwszy dzień świąt księstwo Asturii spędziło wraz z dziećmi w domu taty księżnej i Jego drugiej żony Any Togores. Obecnie z pewnością spędzają czas z dziećmi, a zobaczymy oficjalnie ich dopiero 5 stycznia, w związku z urodzinami króla.

Haakon y Mette-Marit de Noruega

Szukając na stornie internetowej hola.com informacji o świętach Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej, znalazłam ciekawy artykuł o świętach w Norwegii.


W tym roku Rodzina Królewska spędziła je trochę inaczej niż zwykle. Książę i księżna postanowili celebrować tegoroczne Boże Narodzenie jedynie z dziećmi w górskim domku w Uvdal, małym mieście na południe od Oslo. Król i Królowa spędzili święta z córką, Marthą Luisą, Jej mężem i dziećmi w Oslo. Księżniczka wraz z rodziną przyleciała specjalnie na święta z Londynu.


Zgodnie z tradycją, już w Wigilię Rodzina Królewska udała się na mszę. Mette-Marit i Haakon, wraz z dziećmi i matką księżnej udali się do kościoła w Uvdal. Z kolei królowa Sonia i król Harald, księżniczka Martha Louise i Jej mąż uczestniczyli w nabożeństwie w małej kaplicy Holmenkollen.


Oczywiście prasa zwróciła uwagę jak w stosunku do siebie zachowują się książę i księżna (plotki na temat kryzysu nadal jeszcze "żyją swoim życiem"). Jak twierdzą wszyscy wszechwiedzący dziennikarze, księżna była smutna i nie uśmiechała się tak promiennie jak zwykle. Podczas nabożeństwa mieli się ignorować, a wchodząc i wychodząc z kościoła Haakon szedł pierwszy, zamiast tak jak zawsze iść u boku żony. 


Brytyjska Rodzina Królewska spędziła tegoroczne święta w rodzinnym gronie. Do Sandringham zjechała najbliższa rodzina monarchini (30 osób), nie zabrakło także Zary Phillips w ósmym miesiącu ciąży. 
Plotki (o których już za pewnie wszyscy słyszeliście) głoszą, że niektórzy członkowie rodziny musieli spać w pomieszczeniach dla służby.


Jak sama królowa Elżbieta przyznała w orędziu bożonarodzeniowym, te święta spędzili w szerszym kręgu,
dołączył do Nich mały książę George, którego bardziej zaintrygował papier prezentowy niż same prezenty. Rano rodzina udała się do kościoła na śpiewanie kolęd, Zara wraz z królową przybyła samochodem, reszta przyszła pieszo, nawet książę Filip. 


Rano królowa zachwyciła wszystkich zakładając futro, które posiada już od 1961 roku. Następnie o 11.00 cała rodzina znowu przybyła do kościoła tym razem na nabożeństwo. Już przebrani, panie oczywiście nie zapomniały o obowiązkowych nakryciach głowy, szybkim krokiem podążali do kościoła. Wśród rodziny, panowała świetna atmosfera. Wścibskim nie umknęło uwadze, że William i Kate trzymali się publicznie za ręce (pierwszy raz od spaceru dzień po ślubie). 


Po nabożeństwie, królowa odebrała kwiaty od dzieci. Wszystkie dziewczynki dygały, zdarzyło się to nawet jednemu, z pewnością bardzo podekscytowanemu chłopcu.
W Boxing Day odbyło się tradycyjne polowanie, jak informują różne strony, wszyscy wstali o 8.00 rano i zebrali się na śniadaniu. Szef kuchni, Darren McGrady, podał tradycyjne angielskie śniadanie, królowa zjadła je jednak jeszcze w łóżku. O 10.00 panowie udali się na polowanie, księżna ten czas spędziła z paniami i synkiem. O 13.00 pani Webb zajęła się Georgiem, a Kate wraz z resztą pań udała się na lunch w  lesie Dershingham. Kucharze wysłali tam samochód m.in. z gulaszem wołowym. Po południu księstwo Cambridge pożegnało się z rodziną i udało do Bucklebury, aby spędzić czas z rodzicami i rodziną księżnej.


Duńska Rodzina Królewska spędziła święta w Aachen, również w rodzinnym gronie.P ara królewska przybyła do Pałacu w sobotę, a Ich synowie z rodzinami w Wigilię. Następnie późnym wieczorem, królowa, książę Henrik, księżna Mary i książę Joachim wraz z księciem Christianem i księżniczką Isabellą oraz książę Joachim i księżna Marie wraz z księciem Henrikiem udali się Nabożeństwo w miejscowej Katedrze. W pierwszy dzień świąt udali się tam także książę Frederik i księżna Mary, którzy w drugi dzień świąt wrócili do Kopenhagi.

16 komentarzy:

 1. A czy wiadomo może jak święta spędziły rodziny z Holandii, Szwecji, Belgii lub Monako?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Monako nie mam pojęcia, trudno szukać jakich kolwiek informacji, bo ich po prostu nie ma (bynajmniej ja niczego nie znalazłam jeśli coś macie to piszcie :)). Ja sama zastanawiam się jak te święta mogły wyglądać, czy Albert i Charlene spędzili święta z rodzeństwem i dziećmi księcia, czy tak jak w ubiegłym roku polecieli na wakacje w ciepłe kraje. te święta były z pewnością inne, dołączyli do rodziny dwaj chłopcy. O świętach w Holandii też nie ma zbyt wielu informacji, dotąd zawsze księżniczka Beatrix zapraszała zapraszała swoich synów z rodzinami na święta, teraz pewnie też tak było. W Belgii tak samo. W Szwecji rodzina królewska spędza święta w Drottningholm. Z tego co wiem, Sofia również była zaproszona, ale wolała spędzić święta ze swoją rodziną, wydaje mi się, że coś może być na rzeczy, może planują ogłosić zaręczyny w 2014 roku i chciała spędzić ostatnie święta z rodziną ? ;)

   Usuń
 2. Właśnie tez chciałabym to wiedzieć. Ja jednak już myślami jestem przy Sylwestrze i bardzo bym prosiła o rzetelne podsumowanie mijającego roku w rodzinach królewskich, który był niezwykle ciekawy (dwie abdykacje i dwie koronacje których się nie spodziewaliśmy).

  OdpowiedzUsuń
 3. Marleno czy mogła bys mi podac link do artykułu o boxing day bardzo bym cie prosiła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł pochodzi chyba z dailymail, poszukam linku ;)

   Usuń
 4. Słyszałyście już, że najprawdopodobniej księżna Stephanie jest w ciąży? Ja myślę, że to będzie chłopiec, tak na 98% ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś ona ostatnio dosyć grubo wygląda, ale czemu mieliby to ukrywać tak długo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby zrobić poddanym niespodziankę na Nowy Rok. Tak mi się przynajmniej wydaje.

   Usuń
  2. Moim zdaniem, może być w ciąży, chociaż większy brzuszek ma od dawna, np już na ślubie Felixa i Claire gdy splotła dłonie było widać duży brzuszek, więc może po prostu nie przykłada zbytniej uwagi do figury ;)

   Usuń
 6. Dziewczyny a jak obstawiacie co ciekawego wydarzy się w rodzinach królewskich w 2014?
  Moje typy to:
  -druga ciąża księżniczki Victorii ogłoszona jeszcze w pierwszej połowie roku, będzie to chłopiec, zaręczyny Carla Filipa, no i oczywiście narodziny córeczki Madelaine w lutym
  -plotki o kryzysie w małżeństwie Alberta i Charlen, moim zdaniem księżna nie będzie w ciąży w 2014
  -w Wielkiej Brytanii może ponowny ślub księcia Andrzeja i Sarah Ferguson, Wiliam i Kate skupią się na swoich obowiązkach i nie zdecydują się w przyszłym roku na drugie dziecko, będą podróżować razem z małym Georgem
  -ciąża Stephanie z Luksemburga i narodziny chłopca w maju
  - książę Filip i Letizia będą przejmować coraz więcej obowiązków od króla, myślę że to będzie dla nich dobry rok
  - plotki o kryzysie w małżeństwie Hakona i Mette-Marit będą się pogłębiać i obawiam się że może być coś narzeczy
  - w Holandi i Belgi nie przewiduję nic ciekawego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielka Brytania: możliwa druga ciąża Kate, ale dopiero pod koniec roku
   Hiszpania: w połowie roku abdykacja Juana Carlosa i koronacja Felipe
   Holandia: nic ciekawego
   Szwecja: zaręczyny i ślub Carla Philipa i Sofii, narodziny córeczki Madeleine i Chrisa
   Norwegia: nic ciekawego
   Dania: nic ciekawego, ewentualnie dużo podróży Freda i Mary z dzieciakami
   Belgia: nic ciekawego
   Monako: kolejne plotki o kryzysie Alberta i Char (brak dzieci), zaręczyny Pierre'a i Beatrice, ślub kościelny Andrei i Tatiany w styczniu
   Luksemburg: narodziny syna Guillaume i Stephanie w maju/czerwcu

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 7. Marleno a Ty masz jakieś swoje typy,bardzo jestem ciekawa co podpowiada Ci intuicja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci o przyszły rok ?

   Może Claire i Felix będą mieli dziecko, choć pewnie woleliby się sobą nacieszyć ,ale może pod koniec roku ?
   Poza tym Charlotte i Gad mogą zdecydować się na ślub. Wydaje mi się, że może jednak Charlene zajdzie w ciążę, jednego jestem pewna jeśli nie stanie się to w 2014 roku, pewnie nie będą mieli wcale dzieci.
   Carl i Sofia z pewnością się zaręczą, ale ślub pewnie odbędzie się dopiero w 2015 roku, chociaż w 2014 byłby miłą niespodzianką. Victoria i Daniel mogą zdecydować się na kolejne dziecko, co by nie było Vic ma już 36 (?) lat.
   Nie wydaje mi się, żeby w przyszłym roku doszło do jakiejś abdykacje, ale może król Hiszpanii albo Norwegii Nas zaskoczy. W Szwecji z pewnością do abdykacji nie dojdzie, w Norwegii choć król ma już swoje lata trzyma się dobrze (tak mi się wydaje), obaj monarchowie są tradycjonalistami i raczej traktują swoją rolę jako obowiązek, aż do śmierci. W Hiszpanii w abdykacje wątpię, ale pewnie książę Filip przejmie większość obowiązków po ojcu, ze względu na stan Jego zdrowia.
   W Holandii abdykacja, to można by rzec tradycja, a król Belgów mnie nie zaskoczył, ma swoje lata i nie mógł chociażby z tego powodu wypełniać swoich obowiązków tak jak chciał. Wydaje mi się, że w Hiszpanii król nie odda władzy, a jeśli już to książę Filip będzie regentem jak książę Alois z Liechtensteinu od 2004 roku. Książę Hans-Adam II pozostaje formalną głową państwa, jednak książę Adam (Jego syn) jest odpowiedzialny za bieżące sprawy państwa, z tą różnicą, że w Liechtensteinie monarcha sprawuje faktyczną władzę, jednak w innych krajach jest to oczywiście możliwe.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń